d s NORTHERN IRELAND BRIDGE UNION h c
Fermanagh Congress

 Results 2013

Mixed Pairs
1 Lizanne and Paul O'Reilly
2 Heather and Alan Hill
3 Mary and Vincent Brennan
Best Local
Lena Hardy and Pat Concannon
Congress Pairs
1 David and Diane Greenwood
2 Tyrone Currie and Damien Carson
3 Graham Laird and Paschal Buckley
1ST Session
J C Boyle and Connell McCloone
2nd Session
Maura Hegarty and Lena Hardy
Best Local
 Angela Curran and Jackie Farrell
Intermediate Pairs
1st Melvyn Warnock and Brian Clarke
2nd Terry Blackmman and Emmett Devlin
3rd Ann Buckley and Patricia Laird
1st Session
Kay Garvin and Christine Crockett
2nd Session
Molly Ward and Renee Maguire
Best Local
 AM McCusker and Bernie McQuaid 
Congress Teams
1st C. McCloone P. McDaid A and J Bergin
2nd MK Rodgers R Hetherington J Walsh P Stewart
3rd H Cole W Dukelow D Leeman S Jones
Ascendancy Prize P Buckley G Laird P CarrJC Boyle
Best Local
L Hardy P Concannon A Curran J Farrell
Best Intermediate
B Lawless M Hogg T Blackman E Devlin
Cumulative Open Pairs
Alice and Paddy Carr

Fermanagh Congress Results 2012  
           
Mixed Pairs          
           
1st Vincent Brennan Mary Brennan Longford    
2nd Gerry Hegarty Maura Hegarty Enniskillen    
3rd Joe Walsh Rosario Heatherington Dublin and Belfast    
Best Local Jackie Farrell Angela Curran Enniskillen    
           
Congress Pairs          
           
1st David Greenwood Diane Greenwood Belfast    
2nd Carol Ann Cummins John Noonan Bray    
3rd Jim O'Sullivan Mary Duffy Letterkenny    
1st Session Peter Stuart Joe Walsh Dublin    
2nd Session Tommy Banks Frances Kelly Sligo    
Non Expert Lena Hardy Maura Hegarty Irvinestown    
Best Local Jackie Farrell Angela Curran Enniskillen    
           
Intermediate Pairs          
           
1st Bill Perceval-Price Norma Perceval-Price Killyleagh    
2nd Michael Mc Ilroy John Cameron Belfast    
3rd Anne-Marie Mc Cusker Bernie McQuaid Irvinestown    
1st Session Sandra Brownlee Marius Mc Hugh Irvinestown    
2nd Session Beatrice Lawless Mary Hogg Warrenpoint    
Best Local Patricia Laird Ann Buckley Belleek    
           
Congress Teams          
           
1st Ciara Burns Mary Flood Ian Lindsay Robin Burns Belfast and Dublin
2nd Peter Stewart Joe Walsh Rosario Heatherington Mary Kelly-Rogers Bangor and Dublin
3rd John Comyn Heather Hill Stan Lowe Anne Shannon Belfast
Ascendancy Prize Ken Ginn Bill Scott Tyrone Currie Damien Carson Holywood
Best Intermediate Sue Hornsby Des Doherty Brian Clarke Melvyn warnock Portadown and Carndonagh
           
           
Open Pairs No. 1          
           
North/South          
1st John McBride John Gallagher Ballyshannon    
2nd Ann Buckley Patricia Laird Belleek    
           
East/West          
1st Aileen Rafferty Eibhlin Counihan Cavan    
2nd Brian McMenamin Carmel McCarron Omagh    
           
Open Pairs No. 2          
           
North/South          
1st Maire O'Neill Pauline McCusker Enniskillen    
2nd Eithne Loughrey Sheila Crawford Omagh    
           
East/West          
1st Declan Montague Eileen Charlton Omagh    
2nd Ted McQuilkin Colette MCCool Derry    
           
Open Pairs No. 3          
           
North/South          
1st Maria Geelan Frances Daly Cavan    
2nd Claire Quirke Mary Crowley Sligo    
           
East/West          
1st Aileen Timoney Veronica Fay Cavan    
2nd Alice Carr Paddy Carr Donegal    
           
Open Pairs No. 4          
           
North/South          
1st Ted McQuilkin Colette MCCool Derry    
2nd Marguerite Kilfeather Eileen Keaney Sligo    
           
East/West          
1st Nan Murtagh Mary Shannon Longford    
2nd Jim Clarke Francie Ferguson Derrygonnelly    
           
Open Pairs No. 5          
           
North/South          
1st Ted McQuilkin Colette MCCool Derry    
2nd Maureen Kearns Barbara Ferguson Longford    
           
East/West          
1st Nan Murtagh Mary Shannon Longford    
2nd Anne Burns Hugh Burns Downpatrick    
           
Open Pairs No. 6          
           
North/South          
1st Anne Burns Hugh Burns Downpatrick    
2nd Maura Hegarty Lena Hardy Irvinestown    
           
East/West          
1st Ted McQuilkin Colette MCCool Derry    
2nd Beatrice Mc Dermott Mary Redmond Longford    
           
Cumulative Prize Ted McQuilkin Colette MCCool Derry    

 

 

Fermanagh Congress Results 2011  
           
Mixed Pairs          
1st Maire O'Neill Jack Mc Loughlin Enniskillen/Moville    
2nd Anne Shannon Stan Lowe Belfast    
3rd Helen Walsh Gordon Ramsey Enniskillen    
           
Congress Pairs          
1st Ian Hamilton Robin Burns Belfast    
2nd JC Boyle Paschal Buckley Dungloe/Ballyshannon    
3rd Hilary McDonagh Gilda Pender Sligo/Dublin    
1st Session Margot Mc Clure Eric Lesage Enniskillen    
2nd Session Jim Sproule Marguerite Kilfeather Sligo    
Non Expert Jackie Farrell Angela Curran Irvinestown    
Best Local Tom McIntyre Mick Rafferty Derrygonnelly    
           
Intermediate Pairs          
1st Gail Cairns Joan Morrow Belfast    
2nd Ann Buckley Patricia Laird Ballyshannon    
3rd Paul Mc Allister Ciaran Mc Allister Downpatrick    
1st Session Ros Young Joan Baird Belfast    
2nd Session Tommy Banks Frances Kelly Sligo    
Intermediate B Jo Fox Una McGowan Enniskillen    
Best Local Molly Ward Renee Maguire Derrygonnelly    
           
Congress Teams          
1st Gilda Pender Hilary McDonagh Ann Marie Carroll Ann Fitzgeralld Dublin/Sligo
2nd Sandie Millership Norma Franklin Jeff Millership David Franklin Bangor
3rd Ciara Burns John Murchan Ian Hamilton Robin Burns Belfast
1st Session Pat Concannon Mick Rafferty Jackie Farrell Angela Curran Enniskillen
2nd Session Graham Laird John Mc Donald Paschal Buckley JC Boyle Ballyshannon/Sligo/Moville
Best Intermediate Bernie Mc Quaid Anne-Marie Mc Cusker Paul Mc Allister Ciaran Mc Allister Irvinestown/Downpatrick
Best Local Margot Mc Clure Eric Lesage Gerry Hegarty Maura Hegarty Enniskillen
           
           
Open Pairs No. 1          
North/South          
joint 1st Ted Mc Quilkin Colette Mc Cool Derry    
joint 1st Phil Gilligan Sally Magee Irvinestown    
East/West          
1st Noreen Maguire Pauline Flanagan Enniskillen    
2nd Paddy Carr Alice Carr Donegal    
           
Open Pairs No. 2          
North/South          
1st MB Mc Laughlin Teresa Mc Laughlin Carndonagh    
2nd Hugh Mc Govern Dolores Mc Crystal Dromore    
           
East/West          
1st Kathleen Mc Cay Pat Friel Derry    
2nd Paddy Carr Alice Carr Donegal    
           
Open Pairs No. 3          
1st Ted Mc Quilkin Colette Mc Cool Derry    
2nd Paddy Carr Alice Carr Donegal    
3rd Pearl Wright Brian Wright Wexford    
           
Open Pairs No. 4          
1st Kathleen Mc Cay Pat Friel Moville    
2nd Jo Fox Una Mc Gowan Enniskillen    
3rd Maisie Dunning Ann fay Longford    
           
Open Pairs No. 5          
1st Jo Fox Una Mc Gowan Enniskillen    
2nd Ted Mc Quilkin Colette Mc Cool Derry    
3rd Mollie Ward Renee Maguire Derrygonnelly    
           
Cummulative Prize Ted Mc Quilkin Colette Mc Cool Derry